Jekatěrinburg

Jekatěrinburg (Rusko)

Čtyřka mezi ruskými městy, centrum Uralu a místo, které píše svou historii už od doby Petra I. Velikého. Místo, kde našla smrt carská rodina, ale také odstartovala sláva Borise Jelcina, nabídne i hodně novinek ze světa architektury. Po někdejším prezidentovi se jmenuje kulturní centrum, nejeden z mrakodrapů může směle konkurovat USA – třeba uvnitř 188 metrů vysoké budovy nazvané po Vladimíru Vysockém si prohlédnete město na řece Iseť jako na dlani. A co ještě dalšího přinese Jekatěrinburg, město, které má díky legionářskému okruhu pod vedením Gajdy i silnou českou stopu?

Moskva je od Jekatěrinburgu prakticky 1700 kilometrů, je tedy jasné, že cestovat po Rusku znamená překonávat obrovské vzdálenosti. A nejvyšší ruský mrakodrap mimo Moskvu nebo Petrohrad? Ten nenajdete v Samaře, Omsku či Kazani, ale právě v Jekatěrinburgu. Jmenuje se věž Iseť, pne se hrdě do výše 213 metrů a nabídne parkoviště pro čtyři stovky vozidel. Celková užitná plocha? Včetně obytných prostor je to 81 tisíc metrů čtverečních! 8 výtahů, 52 podlaží, byty i kanceláře, Werner Sobek si dal skutečně záležet. Podívejme se však i na další zajímavá místa uralského srdce…

Chrám Všech svatých na krvi, který byl postaven po přelomu tisíciletí a je symbolickým pomníkem rodině posledního z ruských carů, v těchto místech popravené. Památník tu mají českoslovenští legionáři, ale také The Beatles, i když v Jekatěrinburgu nikdy na koncertu nebyli, nicméně inspirovali řadu místních hudebníků – důkazem je každoroční pořádání The Beatles Festu v květnu.

Vajnerova ulice aneb uralský Arbat, místo plné obchodů a kaváren, ale také zajímavá památka, v níž se snoubí mnoho architektonických stylů od maurského až po novobarokní – seznamte se s domem Sevasťanova. Ve městě je také zoologická zahrada, v asijské části Ruska nejstarší, ale dnes jen na necelých třech hektarech a s více než třemi stovkami zvířecích druhů.

8.5.2022