Marseille

Marseille (Francie)

Příběh Edmonda Dantese se odehrával právě zde, v přístavním městě na jihu Francie, kde se mísí od pradávna spoustu různých kulturních vlivů. Někdejší Massalii založili řečtí obchodníci, aby se později stala jedním z center mocného římského impéria. Dnes Marseille a její aglomeraci žije půl druhého milionu obyvatel, sídlí zde arcibiskup a o bohaté historii nemůže být sporu. Vždyť právě Marseillaisa se stala nejdůležitější písní pro celý národ…

Doprava je skvělá, a to i kvůli dvěma rozsáhlým trasám metra. Nedaleko je i proslulá věznice na ostrově If, hrad ze šestnáctého století dlouho sloužil pro jiné účely, než původně měl, a právě i zde se zrodil Dumasův fiktivní příběh. Hlavní město regionu Provence nabídne ještě mnohem více. Tak například, bazilika Panny Marie Strážné (Notre Dame de la Garde). Koho ochraňuje? V zásadě hlavně rybáře a jejich lodi, kterých je zde i dnes takřka požehnaně. Stavba byla vysvěcena v roce 1864, a pokud vám připomene východní styly, je to záměr – v tomto případě je bazilika vystavěna v byzantském duchu. Shlíží symbolicky na celé město, z výšky 149 metrů nad mořem, na jižní straně Starého přístavu. Jde také o centrum arcibiskupství v Marseille, kde je patronem svatý Lazar.

Právě tato část přístavu je nejživější částí Marseille, bezpočet kaváren i restaurací najdete právě tady, stejně jako se zde nabízí největší příležitost o koupi suvenýrů. Nedaleko je i muzeum přímo věnované námořnictví, jak také jinak v Marseille, že? Vždyť je tu celkem přes tři tisíce kotvících lodí, což je opravdu skvostné číslo – doslova od rybářských lodiček po luxusní jachty milionářů. Přístav střeží, dnes tedy alespoň symbolicky, pevnost svatého Jana. Ovšem, když se ale řekne Francie, nezapomeňte také na Bordeaux nebo Paříž!

4.10.2019

Booking.com