Štýrský Hradec (Graz)

Štýrský Hradec (Rakousko)

Rakouský Graz patří stejně jako Salcburk k jednomu z turisticky nejvyhledávanějších rakouských měst. To co v minulých letech zažívala Budapešť, zažívá nyní i Graz. Dlouhou dobu však bylo toto město opomíjené, a při vyslovení slova Graz se mnoha lidem vybavil pouze plán cesty, který byl součástí jejich cestování na dovolenou do Chorvatska. Město Graz je však také známo pod svým druhým názvem, a to Štýrský Hradec. Jedná se tedy o jedno a totéž město, které je součástí částí Štýrsko, ve státě Rakousku. Pojďme si ho představit blíže.

První zmínky o osídlení této oblasti jsou již z dob Římanů. První zmínka o městě Graz však pochází z doby kolem roku 1128. Městu obzvláště prospěla především vláda Habsburků, kteří ze Štýrského Hradce vytvořili jedno z největších kulturních center celého Rakouska. Město se postupně rozvíjelo do dnešní podoby, a my tak můžeme obdivovat řadu památek, které lákají na prohlídku, pokud se při našem cestování nacházíme nedaleko.

Nejlepším místem, ze kterého si můžeme Graz ideálně prohlédnout je Schlossberg, tedy zámecký vrch tyčící se nad městem. Z něho je vidět nejenom Štýrský Hradec, ale i Rakousko. Tedy samozřejmě ne celé, ale jeho část, jak až to dovolí rozptylové podmínky a počasí. Symbolem města je však Uhrturm, neboli hodinová věž. Velkou zajímavostí je, že nejdříve byla v hodinách umístěna pouze velká hodinová ručička, a až později ručička minutová, která je však menší. Pravděpodobně se jedná o jediné hodiny v Rakousku, které mají obrácené velikosti svých ručiček. Milovníci renesance by neměli zapomenout návštěvu nádvoří Zemského domu, který je právě v tomto stylu postaven, a nalezneme ho v těsné blízkosti tamního informačního centra.

19.9.2013

Booking.com