Istanbul

Istanbul (Turecko)

Tak jako mají řecké Athény svou specifickou architekturu, tak má svou i Turecko a jeho nejvýznamnější lokality, kterými jsou například Antalya a také hlavní město Istanbul. Právě Turecko a poté osídlená oblast, ze které vznikl dnešní Istanbul, je nazývána brána Orientu. Jak už tento název napovídá, jedná se především o důležitou obchodní cestu a spojnici Evropy a Asie. Ta byla již v minulosti využívána jako křižovatka, kudy probíhalo nejvíce obchodních cest.

Velkou zajímavostí, kterou se může Istanbul pyšnit, je ta, že leží na dvou kontinentech. Díky tomu město nemá jednotný architektonický styl, a jeho evropská část je tvořena památkami především z doby byzantské říše. Naproti tomu v jeho druhé části je historické centrum města z dob Římské říše. Právě tato nejednotnost ročně láká mnoho turistů, které láká cestování do nových zemí ležících v Asii. A právě díky své poloze je Turecko začátkem mnoha cest.

Pokud i vy Istanbul navštívíte, zde je výčet několika významných památek, na které byste při svém cestování rozhodně neměli zapomenout. Pokud začneme nejstarší stavbou v celém městě, tak se dostáváme ke Konstantinovu sloupu, který byl postaven již roku 330 u příležitosti povýšení Byzantionu na hlavní město říše římské. Další významnou památkou je palác Topkapi, palác Dolmabahçe, Modrá mešita a samozřejmě Aya Sofya. Oba sloužili v minulosti jako reprezentační paláce a v prvním zmiňovaném byla až do roku 1839 sultánova rezidence. Co vás při cestování po Istanbulu jistě zaujme je Sulejmanova mešita. Jelikož stojí na jednom z místních kopců, nelze si jí nevšimnout a ona tak tvoří dominantu celého Istanbulu. Mnoho historiků ji považují za vrcholné dílo osmanské klasické architektury.

19.9.2013

Booking.com