Valencie

Valencia (Španělsko)

Třetí největší město dnešního Španělska se rozkládá na samém východě země. Více než dva tisíce let historie (založena byla ještě za antické římské republiky), která přinesla i pět století arabského vlivu, dělá z Valencie skutečnou perlu středomořského světa. V moderní epoše tu lze obdivovat nejen několik památek s čestným místem na seznamu UNESCO, ale i navštívit i četné festivaly a slavnosti. Od druhé poloviny dvacátého století je zde turistika obrovským zdrojem příjmů a vlastně není ani divu. Město věhlasného hrdiny El Cida prostě kvete kulturou!

Dost možná nejzajímavější místní stavbou je gotická katedrála (vystavěná mezi třináctým a patnáctým stoletím), jež stojí na místě někdejší mešity. Díky několika dostavbám se tu snoubí i prvky baroka, romantismu či neoklasicismu. Naopak modernu tu reprezentuje Ciutat de les Arts i les Ciences (Město umění a vědy), komplex, který byl dostavěn před deseti roky – muzeum, planetárium, oceánografický park a opera, to vše tu najdete na jednom místě.

Patnácté století pak přineslo Valencii výstavbu takzvané Hedvábné burzy (Llotja de la Seda), která je skvělou gotickou památkou tohoto regionu. Zaujme ale i historická budova radnice či park Jardín del Turia, kde si určitě každý cestovatel rád na chvíli odpočine – a tento park tu rozhodně není jediný svého druhu, je zde opravdu bezpočet zahrad. Jinak řečeno, zelené město každým coulem! Vynikající přehlídku medievální architektury pak doplňuje městská brána (Torres de Serranos). A protože Španělsko je známé i díky koridě, navštivte muzeum věnované právě jí!

Kam se ještě ve Španělsku vypravit? Katalánsko je opravdu nádherné, zkuste třeba Barcelonu! Sagrada Familia je něčím, co jistě netřeba představovat. A když už budete na Pyrenejském poloostrově, nevynechejte ani metropoli Madrid, Alicante či historické Sagunto.

2.3.2016

Booking.com