Kroměříž

Kroměříž (Česká republika)

Tušíte, kterému městu náleží přezdívka „hanácké Athény“? Obyvatelé moravského Hanácka mají určitě jasno. Jde o Kroměříž, okresní město ve zlínském kraji. Ne nadarmo je hned několik zdejších objektů od roku 1998 zapsána na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO – vždyť kdo zde byl, nedá na ni dopustit. V roce 1997 si vysloužila titul nejkrásnějšího historického města České republiky. Kroměříž má zkrátka něco do sebe – podobně jako mnoho dalších moravských měst, jako třeba Valtice nebo Olomouc.

Dominantou Kroměříže je samozřejmě historické jádro – Velké náměstí čtvercového tvaru, nad nímž se tyčí věž Arcibiskupského zámku. Dnešní barokní zámek stojí na místě dávného hradiska, ze kterého se bohužel archeologům nezachovaly žádné stopy. Jisté však je, že ve 13. století byl na tomtéž postaven gotický hrad, který se na počátku šestnáctého století dočkal renesanční přestavby a nakonec, po nájezdech Švédů ve století sedmnáctém, definitivně přeměněn na barokní stavbu. K objektu náleží dvě nádherné zahrady, Podzámecká a Květná, jež spolu se samotným zámkem figurují na zmíněném seznamu UNESCO a lákají tisíce návštěvníků ročně. Možná je láká ještě jedna unikátní zajímavost – v zámku se totiž nachází originální obraz proslulého renesančního malíře Tiziana nazvaný Apollo a Marsyas, který zobrazuje výjev ze staré antické pověsti.

Výčet kroměřížských pamětihodností však ani zdaleka nekončí jen u zámku. Tak například zdejší biskupská mincovna ukrývá největší sbírku mincí ve střední Evropě, a to už je co říct. Milovníci historie mohou dále zavítat hned do několika historicky cenných kostelů a dalších pozoruhodných budov a staveb, k vidění je například rodný dům malíře Maxe Švabinského. Není divu, že se v Kroměříži natáčely scény z více než třiceti filmů či seriálů, včetně oskarového Amadea od Miloše Formana.

30.1.2017

Booking.com