Mariánské Lázně

Mariánské Lázně (Česká republika)

Kohokoliv se zeptáte na české lázně, určitě se mu vybaví některé z následujících měst -  Teplice nad Bečvou, Poděbrady, Luhačovice, Bohdaneč… ale zcela určitě padne zmínka o západních Čechách. Trojúhelník tamějších lázní zahrnuje tři velice známá města: na prvním místě je samozřejmě nutné zmínit Karlovy Vary, dále to jsou Františkovy Lázně a do třetice Mariánské Lázně, které budou v centru naší pozornosti v následujících řádcích.

A třebaže jsou Mariánské lázně, sto sedmdesát kilometrů vzdálené od Prahy, nejmladší ze zmíněné trojice obcí, představují druhé největší lázeňské město v České republice. Proslulost jim přinesla přítomnost zdejších unikátních pramenů, které vyvěrají v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V místním regionu jde o více než stovku léčivých minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí. Z toho 53 je zachyceno a dále využíváno v lázeňském průmyslu, některé se dokonce užívají k pitnému režimu. Podrobit se léčebné kúře můžete například v pramenech se jmény jako Rudolfův, Karolinin, Ferdinandův, Ambrožův, Lesní, Medvědí, Pirátův, Balbínův či Křížový.

Dnes míří do zdejších lázní tisíce klientů ročně, ale v dávných dobách tomu tak samozřejmě nebylo vždy. Poprvé byly příznivé účinky mariánských pramenů zaznamenány na konci dvanáctého století místními mnichy, kteří si povšimli, že voda vyvěrající ze země má výrazně vyšší obsah soli, než je běžné. Protože se ukázalo, že konzumace této vody má pozitivní dopad na lidské zdraví, netrvalo dlouho a začali přicházet první návštěvníci s cílem uzdravit se. Skutečné lázně v podobě, kterou známe dnes, však byly postaveny teprve na konci osmnáctého století. Svůj název získaly podle Mariina pramenu, který byl takto pojmenován díky obrazu Panny Marie. Ten k němu z vděčnosti umístil jeden voják, jenž se po vykoupání v jeho vodě vyléčil z válečných zranění. Na počátku devatenáctého století se nově vznikající město Mariánské Lázně dočkalo značného rozvoje.

9.11.2017

Booking.com