Jihlava

Jihlava (Česká republika)

Jihlava je město, které si žádá velkou pozornost díky svému tajemnému podzemí, ale také některým zajímavým stavbám minulosti. A zdejší ZOO? Je sice, pravda, trochu menší, než je v České republice obvyklý průměr, ale třeba pro milovníky kočkovitých šelem představuje učiněný ráj. Takže, kam se tedy vlastně vydat, když zavítáme zrovna do samého srdce malebné Vysočiny?

Jihlava je krajské město s padesáti tisíci obyvateli se pyšní řadou historických památek, jako je například kostel svatého Ignáce z Loyoly s přilehlou jezuitskou kolejí, jenž byl vystavěn na konci sedmnáctého století mimo jiné i pod taktovkou italských mistrů. Samotného vysvěcení se pak dočkal v roce 1740, nachází se v centru – na Masarykově náměstí – kde je také proslulý obchodní dům Prior nebo v nejbližším okolí také četné středověké a raně novověké měšťanské domy. Svůj půvab má samozřejmě i budova radnice, kde je původní podloubí již ze třináctého století.

Zajímavou architektonickou památkou je i jihlavské městské opevnění, které dokola obklopuje historické centrum města. Samotná pevnost, která se bránila i švédským nájezdům v době třicetileté války, sice už od poloviny osmnáctého století nefunguje, ale z hradeb samotných se zachovalo opravdu hodně.

Pozornost psychotroniků a zájemců o paranormální jevy pak lákají jihlavské katakomby (podzemí), táhnoucí se v délce asi pětadvaceti kilometrů. Podzemí, které předčí v celé naší zemi už jen to znojemské, přitahovalo i zájem nacistických okupantů. Mix tajemna a historie prostě láká celé generace, není-liž pravda? V Jihlavě se ale pěstuje i kultura a sport, zdejší hokejové klub je po historické stránce českým číslem jedna, o Horáckém divadlu lze také mluvit jistě jen v superlativech. Nezapomeňme ani na Pelhřimov na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje a taktéž husitský Tábor!

16.7.2018

Komentáře
Booking.com