Jihlava

Jihlava (Česká republika)

Jihlava je město, které si žádá velkou pozornost díky svému tajemnému podzemí, ale také některým zajímavým stavbám minulosti. A zdejší ZOO? Je sice, pravda, trochu menší, než je v České republice obvyklý průměr, ale třeba pro milovníky kočkovitých šelem představuje učiněný ráj. Takže, kam se tedy vlastně vydat, když zavítáme zrovna do samého srdce malebné Vysočiny?

Krajské město Jihlava s padesáti tisíci obyvateli se pyšní řadou historických památek, jako je například kostel svatého Ignáce z Loyoly s přilehlou jezuitskou kolejí, jenž byl vystavěn na konci sedmnáctého století mimo jiné i pod taktovkou italských mistrů. Samotného vysvěcení se pak dočkal v roce 1740, nachází se v centru – na Masarykově náměstí – kde je také proslulý obchodní dům Prior nebo v nejbližším okolí také četné středověké a raně novověké měšťanské domy. Svůj půvab má samozřejmě i budova radnice, kde je původní podloubí již ze třináctého století.

Zajímavou architektonickou památkou je i jihlavské městské opevnění, které dokola obklopuje historické centrum města. Samotná pevnost, která se bránila i švédským nájezdům v době třicetileté války, sice už od poloviny osmnáctého století nefunguje, ale z hradeb samotných se zachovalo opravdu hodně.

Pozornost psychotroniků a zájemců o paranormální jevy pak lákají jihlavské katakomby (podzemí), táhnoucí se v délce asi pětadvaceti kilometrů. Podzemí, které předčí v celé naší zemi už jen to znojemské, přitahovalo i zájem nacistických okupantů. Mix tajemna a historie prostě láká celé generace, není-liž pravda? V Jihlavě se ale pěstuje i kultura a sport, zdejší hokejové klub je po historické stránce českým číslem jedna, o Horáckém divadlu lze také mluvit jistě jen v superlativech. Nezapomeňme ani na Pelhřimov na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje a taktéž husitský Tábor!

16.7.2018

Booking.com