Edmonton

Edmonton (Kanada)

Jak tady mrzne, se snad ani nedá slovy popsat! Pokud vysloveně nemáte rádi hokej, snad vás zaujme alespoň několik místních zajímavých budov. Hlavní město kanadské provincie Alberta leží opravdu hodně na severu, žije tu asi milion obyvatel a věčný rival z Calgary je o tři sta kilometrů jižněji. Nerostné bohatství Edmontonu a okolí je přímo nevídané, prvním Evropanem, co se sem dostal, byl až v polovině osmnáctého věku jistý Anthony Heynday.

Víc na sever už jsou jen opravdu malá městečka, spíš zmrzlé kusy ledu obklopené divočinou. Edmonton hostí řeka North Saskatchewan, původní malá obchodní stanice Fort Edmonton se výrazně rozrostla a Calgary si připravilo velký problém – protože propojilo Edmonton železnicí s jižními oblastmi. Když se objevilo na Yukonu zlato, byl Edmonton důležitou přestupní stanicí a jeho význam výrazně vzrostl. To platí i dnes, podobnou zásobu ropy má jen málokterá oblast. Pokud jde o cestu do Edmontonu, nedaleko města (asi třicet kilometrů) je totiž velké mezinárodní letiště, pokud si chcete užít delší romantickou jízdu vlakem, nic tomu také jistě nebrání.

A co zajímavého nabízí jedno z největších kanadských měst? Kromě skanzenu Fort Edmonton, který připomene staré časy dřevěné pevnůstky, je to třeba farmářské tržiště u Old Strathcona nebo také obchodní centrum West Edmonton Mall s více než osmi stovkami obchodů, které bylo ještě před patnácti lety největším svého druhu na světě.

Zajímavosti? Edmonton je tak trochu Ukrajina. Nejen podle teplot, zdejší oblast totiž znamenala druhý domov pro řadu vysídlenců na přelomu devatenáctého a dvacátého století, kulturní vliv východních Slovanů je zde stále patrný nejen v kuchyni. A když už se řekne Kanada, nesmíte zapomenout na obrovský přístav ve Vancouveru!

24.10.2018

Booking.com