Liberec

Liberec (Česká republika)

Stotisícové město je centrem bohatého českého kraje a současně páté nejlidnatější v zemi. Když se řekne Liberec, mnoha lidem se jistě vybaví místní proslulá ZOO nebo také ráj pro milovníky aquaparků. Z Prahy je to sem devadesát kilometrů, ale jak už ukazuje německý název – Reichenberg – tedy „bohaté město v podhůří“, dnes tohle označení platí beze zbytku, i když šlo spíš o takovou středověkou fantazii německých kolonistů.

Historie? Ale jistě, patrná je třeba na zdejším zámku, založeném rodem původně slezských šlechticů – Redernů. Dnes už klasicistní budova nabídne třeba obrovskou výstavu skleněných výrobků, ale také prohlídku skutečně malebné kaple ze začátku sedmnáctého století. V Liberci samotném ale jistě zaujme i novorenesanční radnice, ale i vysílač na hoře Ještěd, která je skutečnou dominantou okolních vrchů. Ostatně, v duchu neorenesance tu najdeme ještě více budov, jako je třeba Divadlo F. X. Šaldy nebo městské lázně. Několik dalších staveb reprezentuje i baroko a klasicismus (Appeltův dům, Krausův dům a další).

Najdete tu samozřejmě i skvosty sakrální architektury, je to třeba trojlodní kostel svatého Antonína Velikého, původně jednolodní stavba se dočkala rozšíření na konci šestnáctého věku. Novobarokní kostel svaté Máří Magdalény, rochlický kostel svatého Jana Křtitele ze sedmnáctého století, ale také kostel Nalezení svatého Kříže v duchu baroka, který je považován za skutečnou libereckou jedničku mezi křesťanskými svatostánky.

Ekonomice města sice poněkud uškodil vznik samostatného Československa, místní němečtí podnikatelé totiž ztratili odbyt v sousedních zemích a přidala se také rapidní inflace německé marky. Dnes je ale situace zcela odlišná, region prosperuje, a to nejen po stránce sportu. Nezapomeňte se podívat i do Harrachova nebo Jilemnice!

23.1.2019

Booking.com