Poreč

Poreč (Chorvatsko)

Město, které je na mapě prakticky od přelomu letopočtu a už nejméně po dvě generace je turisticky velmi atraktivním místem, o čemž svědčí i růst celého regionu. Když se řekne Poreč a Istrie, dobře víte, že dovolená bude skutečně příjemným zážitkem, na nějž budete ještě dlouho vzpomínat. A to nejen kvůli reklamě na historii, kterou je zapsání zdejší nejslavnější památky – Eufráziovy baziliky, mezi velmi prestižní rodinu UNESCO. Jde totiž o nejpopulárnější letovisko poloostrova zvaného Istrie.

Sedmnáct tisíc obyvatel, borovice všude kolem

Spoustu zeleně v podobě hustých borovicových lesů a romantický autovláček, jenž vás sveze mezi jednotlivými turistickými resorty tempem, při kterém se můžete kochat nádhernou přírodou na Istrii. Kamenné stavby v historickém centru evokují středověk, románská Eufráziova bazilika je poprvé zmiňována už v šestém století a dočkala se přirozeně v různých epochách dalších dílčích rekonstrukcí, v šestnáctém věku přibyla například velká zvonice.

První turistický průvodce byl vydán v polovině devatenáctého století, ale ještě tři generace muselo počkat vybudování prvního hotelu. A dnes je tu ubytovacích zařízení, kam jen oko dohlédne! Vždyť během prázdnin můžete teoreticky potkat více než sto tisíc lidí, když přitom podle sčítání lidu žije v Poreči „jen“ necelých sedmnáct tisícovek stálých obyvatel. Pozůstatky antiky (třeba v podobě klasického fóra, ale také Martova chrámu), ale také trošku z benátské architektury a třeba dům Sinčičů, kde se pokocháte pohledem na regionální nádheru. Město je samo o sobě hodně živé, ale nenechte si ujít ani výlety – nabízí se třeba Pula, Vrsar, Rovinj a další chorvatské destinace plné slunečního svitu.

17.4.2023

Booking.com