Bari

Bari (Itálie)

Velký přístav na břehu Jaderského moře, ale také místo s dlouhou historií, která se píše už od antických časů. Tehdy se jmenovalo Barium a nemělo takový význam jako dnes, situaci změnilo až přidělení arcibiskupství a středověk, kdy dnešní Bari skutečně výborně prosperovalo. Jako důkaz si vezměme třeba to, jak často měnilo majitele. I když přišel v raném novověku jistý propad, místo, kde navěky odpočívá svatý Mikuláš, se nadechlo k novému růstu v moderní době. Dnes má přes 300 tisíc obyvatel a je pro turisty velkým lákadlem, pojďme si je proto blíže představit…

Normanská pevnost Castello Svevo, kterou vybudoval Roger II. Sicilský kolem roku 1131 a jež se dočkala zkázy v následující generaci, nechal znovu vystavět Fridrich II. Hohenstauf, je zřejmě nejpůsobivější památkou, kulturní akce si zde podávají dveře. Poblíž je pak Basilica di San Nicola tedy bazilika svatého Mikuláše – a vzhledem k dříve zmíněné informaci jistě nikoho nepřekvapí, že je městským patronem. Románský skvost je i cattedrale di San Sabino, která vám představí Apulii v celé její kráse.

Spoustu oliv, ale nižší životní úroveň než na bohatém severu, Puglia má jasná pravidla a možnosti, to platí i pro Messinu nebo také Neapol. Navštivte třeba Teatro Petruzzelli, scénu, která je v provozu už sto let a jde o největší soukromé divadlo Starého kontinentu. V Bari se vám určitě zalíbí i různorodost muzeí, ale také vápencové skály, které jsou velmi fotogenické – a provázejí pláže na pobřeží moře. Posezení v trattorii je balzám na duši, že?

Letiště jest pojmenované po Karolu Wojtylovi, někdejším římském papeži – cestovatelé to budou mít do centra Bari asi osm kilometrů. Velkou památkou je též stadio San Nicola, kam se vešlo 58 tisíc diváků a který hostil fotbalový světový šampionát v roce 1990.

23.7.2022