Santander

Santander (Španělsko)

Pláže, kterých je zde více než devadesát a patří většinou k hodně vyhlášeným, blízkost proslulé jeskyně Altamira, ale také značně bujarý noční život. Přesně kvůli tomu se stalo slavným městečko Santander, které turisty láká i na pořádnou porci historie. Najdeme je v Kantábrii na severu Španělska v krajině, která z pláží plynule navazuje v horské masivy a panenskou přírodu. V předminulém století se v Santanderu líbilo španělské smetánce a zdejší architektura je této vášně velkým dokladem. Právě v 19. věku lokalita přímo kvetla!

Šlechtické ale i královské letní byty. A nejen byty, Palacio de la Magdalena je živoucím úkazem oblíbenosti Alfonsa XIII., který si Santander přímo zamiloval. Bohužel, město Santander přišlo o řadu památek v roce 1941, kdy historické centrum shořelo na popel. Snad cestovatele potěší alespoň zahrady Piquió, které si mohou projít i při návštěvě plážových resortů. A když ne, je tu ještě Gijon nebo Bilbao, centrum celého kulturního světa Basků.

Poblíž Santanderu je jeskyně Altamira, kde se v závěru devatenáctého století naprostou náhodou podařilo objevit malby pravěkých obyvatel – velký unikát dnes ale naživo neuvidíte, protože příliš časté prohlídky by znamenaly zkázu. Nedaleko originálu ale stojí replika, takže se dá říci, že snad o nic nepřijdete, když trochu přimhouříte oko. Pokud máte rádi zvířata, nesmíte zapomenout na poloostrov La Magdalena. Tučňák, tuleň a další mořská fauna je zde klasikou. Užijete si také sportovní jachty a golfová hřiště, popřípadě zajdete na fotbal – Racing de Santander ale hraje až druhou nejvyšší španělskou soutěž. Mezi další možnosti patří třeba centrum Botín, kde je už čtvrtstoletí vystavováno moderní umění nebo také park Cabarceno. Dáte Santanderu také šanci?

12.3.2023