Parga

Parga (Řecko)

Byzantinci, Osmané, ale také Benátčané a Britové. Ti všichni měli kulturní vliv na západní pobřeží Řecka, které nabídne krásnou přírodu a pláže, kam až jen oko náročného turisty dohlédne. Malá náměstí a úzké uličky, to je pro italskou část světa tak typické, že? Ale městečko Parga je na tom velmi podobně, žije stále řeckým životem, ale převzalo mnoho i z dalších regionů zalitých sluncem. Pojďme si je trochu představit, neboť se může stát dobrým výchozím bodem pro další cesty na různé ostrovy.

Pohled na moře si vážně užijete

Frekventovaný přístav, ale také pestrý výběr, pokud jde o jednotlivé pláže. Vybere si bez nadsázky úplně každý, protože Parga je obklopená plážemi jako například Sarakiniko, kde se místní pyšní stínem olivovníků či Valtos, která je nefalšovaným rájem surfařů. A co Lija? Hrubší písek a hlubší voda mají také něco do sebe. Milovníci jemnějšího písku si vychutnají Ammudii. Srdečně zváni jsou návštěvníci všeho věku, vždyť vůně cypřišů a borovic se bude líbit každému! Na severu je Albánie, na západě zase Korfu a nějakých padesát kilometrů odtud je podobně malebné městečko, jež sluje Igumenica. Sečteno a podtrženo, od května do října je Parga připravená na turisty, kteří si mohou užít vodní sporty i okolní panenskou přírodu. Zeleně je tu víc, než byste v roli turistů vůbec čekali, a to i na řecké poměry.

Benátská pevnost a místní historie

Francouzi, Benátčané a Normané, ti všichni se vystřídali v běhu staletí jako majitelé Pargy. Opevněný hrad nad přístavem si benátská vojska dlouho hýčkala, ale Turci jej nakonec dobývají. Kostelíků tu skutečně najdete víc než dost, ten nejzajímavější nese jméno svatého Mikuláše, jenž je mimo jiné patronem všech námořníků a má pro pravoslavné Řecko velký význam. To se ve městě, které zdobí tak velký přístav, určitě více než hodí!

22.1.2023