Ottawa

Ottawa (Kanada)

Hlavní město Kanady (i když co do počtu obyvatel v druhé největší zemi světa zaujímá až pátou příčku) a samozřejmě nejen to! Ontarijský klenot, který má s metropolitní oblastí 1,3 milionu obyvatel, nabídne i speciální pohled na kanadskou historii. Někdejší malá vesnice je přitom reálně městem pouze po půl druhého století, dominuje tu funkcionalismus a viktoriánská gotika. Tak se pojďme po té kolébce hokeje trošku porozhlédnout, Ottawa se jistě ráda představí!

Dominantní tu jsou rodinné domky, kanadská metropole působí skutečně maloměstským dojmem – žádný věžák, žádná stometrová budova. Jen kanadský parlament má nejvyšší věž tyčící se do dvaadevadesáti metrů, inu, tradice je prostě tradice. Městem protéká stejnojmenná řeka, po níž se můžete plavit i na vyhlídkové lodi, samozřejmě jen tehdy, pokud není zima. V prosinci a lednu si tu lze krásně zabruslit…

Ottawa bohužel v roce 1916 prošla těžkým požárem, který část výstavby nenávratně zničil. Zajít však můžete například do Rideau Hall, sídla generálního guvernéra Kanady už po sto padesát let. Kanadská státní mincovna, Národní galerie, ale třeba také proslulá tržnice Byward Market s tím nejčerstvějším zbožím široko daleko. Ostatně, není to vůbec od věci, protože původní indiánský název – Adawe – znamená prostě označení pro obchodní záležitosti.

V Ottawě je podstatně chladněji než třeba v Torontu, ale přesto zde žije spoustu mladých lidí. Jde o bilingvní město, je na pomezí mezi anglickým a francouzským vlivem, což jí pomohlo stát se kanadskou metropolí. Jen malý kus od Ottawy pak leží třeba Quebec, další slavné historické město. Na druhé straně země (konkrétně v provincii Alberta) bychom pak hledali třeba promrzlé Calgary.

19.6.2019

Booking.com