Valldemossa

Valdemosa (Španělsko)

Španělé na pevnině píší zjednodušeně Valdemosa, s tím byste ale u místních narazili, protože Valldemossa si zaslouží delší název. Každopádně, jde o dvoutisícové městečko na severozápadním cípu Mallorky, prosluněná nádhera nacházející se asi dvacet kilometrů od centra v Palma de Mallorca. Romantika pod horami učarovala kdysi i jednomu z nejslavnějších polských umělců. Kdo to vlastně byl?

Chopin zde žil skoro celý rok se svou milenkou

Je to tak, polský hudební skladatel Frederic Chopin je hodně slavnou postavou evropského umění, polonéza i díky němu vstoupila do dějin a stala se třeba symbolem Varšavského povstání – neboť dokud tato skladba hrála z rozhlasu, boj neutuchal. Pojďme si však blíže představit město Valldemossu, kde Chopin prožil příjemné chvíle s francouzskou literátkou George Sandovou, respektive Amantine-Lucile-Aurore Dupin. Slavných osobností tu bylo víc, třeba básník Rubén Darío nebo skladatel Joseph Horovitz, ale Chopin je jasná jednička, že?

Co tu najdeme zajímavého? Kromě toho, že se ve Valldemosse slaví několik festivalů, třeba ten letní, který připomene svatého Bartoloměje (24. srpna) je to klášter ze třináctého věku, kde Chopin strávil zimu 1838. Původně šlo přitom o královský palác, ten se ale na konci čtrnáctého století promptně změnil na církevní stavbu. Můžete si také dát typickou středomořskou stravu, zdejší restaurace nabídne mix z celého Španělska. V nedalekých stájích si můžete pronajmout koně a vydat se na projížďku, zdejší údolí rozhodně vybízí k objevování…

Samozřejmě, je třeba říci, že Mallorka a celé Španělsko, to není jen Palma de Mallorca nebo městečko pod horami Valldemossa, byla by určitě škoda nechat si ujít Alcudii.

17.12.2020

Booking.com