Houston

Houston (USA)

Tradiční hláška z amerických filmů je jistě dobře známá, takže nikoho nepřekvapí, že Space Center nesoucí jméno po jednom ze slavných texaských rodáků, prezidentu Lyndonu B. Johnsonovi, řídilo mnoho vesmírných cest. Šestá největší americká aglomerace, nejlidnatější město v Texasu a JPMorgan Chase Tower, budova vysoká 305 metrů, ze které je parádní výhled do okolí. Seznamte se s Houstonem, městem, odkud vyšla do světa sláva Beyoncé, Kennyho Rogerse nebo Jennifer Garnerové.

Propojení s Istanbulem, Aberdeenem nebo Baku je až symbolické, Houston je skutečně velkým centrem, zdejší Museum District, čtvrť, kde se nachází hned devatenáct muzeí a galerií, navštíví každoročně sedm milionů lidí. Věžáky, které v Houstonu vyrůstají mezi sedmdesátými a osmdesátými roky minulého století, jako například Williams Tower, nabídnou kancelářské prostory o rozloze 1,5 milionu kilometrů čtverečního hodnocených třídou A – tudíž zde sídlí řada různých firem, jmenujme například zdravotnickou společnost Texas Medical Center. Jen Williams Tower má 130 tisíc metrů čtverečních plochy a v Texasu je až mrakodrapem číslo čtyři!

Cestovatelé se určitě rádi podívají i do dalších destinací na americkém jihu, jako je například Dallas, El Paso nebo San Antonio, ale je to právě Houston, kde je na 660 hektarech proslulé Johnson Space Center, více než stovka budov. Výcvik kosmonautů, start raketoplánů, spolupráce v rámci ISS, to vše obstarává Johnsonovo vesmírné středisko.

Desátý největší přístav planety, takový je Houston v USA, který ještě v polovině devatenáctého století neměl ani pět tisíc obyvatel. Jmenuje se po generálovi Samu Houstonovi, jenž byl prezidentem Republiky Texas a generálem v bojích s Mexičany. Ve městě najdete kupříkladu i jeho velkou jezdeckou sochu a další řadu odkazů na jeho slávu.

21.2.2023