Pécs

Pécs (Maďarsko)

Město, ve kterém kvete kultura a poznáte díky němu i několik památek na osmanskou nadvládu, která je jinak živá jen v učebnicích dějepravy. Jihozápadní Maďarsko reprezentuje Pécs, kterému se někdy říkává zastarale Pětikostelí. Chorvatská a srbská hranice jsou hodně blízko, kulturní vliv měli také němečtí kolonisté, kteří sem přinesli i své velké majetky. Pojďme si lokalitu projít krok po kroku, protože pro každého turistu skrývá něco zajímavého!

Historie se píše už od antiky

Sopianae, přesně tak zněl název města v době pozdní antiky, a právě tehdy byl položený základ dnešní prosperity. Pozdější Pécs se stal i sídlem maďarských dobyvatelů během zimy, v roce 1777 se pak díky Marii Terezii stává svobodným královským městem. Šampaňské, keramika, ale také umělecký duch, který kvete dodnes, přesně tak bychom mohli charakterizovat evropské hlavní město kultury za rok 2010. Dokazuje to nejen katedrála z devatenáctého století či podobně stará synagoga, ale i poštovní palác, jenž vám připomene krásy secese. Zbytky městského opevnění, ale také umělecké galerie a muzea, která se věnují i současným malířům. Budapešť nebo Székesfehervár mají také něco do sebe, ale při cestách po Maďarsku byste neměli zapomenout ani na nejjižnější výspu.

Památky z dob osmanské vlády

Mešita Kásima Paši, která je dnes kostelem a symbolizuje raně novověké dějiny města víc než cokoliv jiného. Ale také lázně nebo bazar, které reprezentují půl druhého století trvající nadvládu islámu v oblasti dnešního jihozápadního Maďarska. V Pécsi také vznikla jedna z prvních středoevropských univerzit, stalo se tak již v roce 1367. Díky skvělému vlakovému spojení sem můžete jet rovnou z Budapešti, cesta trvá asi tři hodiny. Při cestě do Chorvatska nesmíte Pécs minout, byla by to velká škoda!

10.2.2023