Parma

Parma (Itálie)

Kdo by neznal italské město Parma – ačkoliv jste zde třeba nebyli, určitě jste již slyšeli o parmazánu, který odtud podle tradice pochází. A pokud vám z nějakého důvodu unikla zvěst o parmazánu, pak jste již měli určitě tu čest s parmskou šunkou. Zkrátka, Parma už jen z hlediska proslulé italské gastronomie stojí za návštěvu. Zajímavostí je tu však daleko víc, a alespoň krátký přehled o nich naleznete v následujících řádcích.

Parma je sice vnitrozemské město, ale protéká jí stejnojmenná řeka, která Parmu dělí na dvě poloviny. Jedná se o hlavní město kraje Emilia-Romagna, sousedící s Toskánskem. Město je proslulé kromě výše zmíněných kulinárních pokladů například místní univerzitou nebo bohatým množstvím památek. Patří mezi velká italská města, která se zapsala do historie -  podobně jako třeba Benátky, Florencie, Milán, Padova, Janov a samozřejmě Řím.

V samotné Parmě žije dnes něco přes sto sedm tisíc lidí. K vidění je zde celá plejáda pamětihodností, a pokud chcete Parmu skutečně důkladně prozkoumat, je nutné si vyhradit přinejmenším několik dní. K vidění jsou křesťanské památky kostely, katedrála, nebo třeba věžovité baptisterium ze třináctého století. Další připomínkou místní historie je množství přepychových paláců, z nichž nejstarší – biskupský – byl postaven v polovině jedenáctého století.

Milovníci umění jistě ocení celou řadu galerií a muzeí, například Národní archeologické muzeum nebo Národní galerii Galleria Nazionale s obrazy emilianské, toskánské a benátské malířské školy, která se rozvíjela během renesance a baroka od 14. do 16. století.

Je logické, že v tak významném městě se narodila i řada významných osobností, například papež Klement III. z jedenáctého století, španělská královna Alžběta (sedmnácté století) či současný filmový režisér Bernardo Bertolucci.

24.11.2016

Booking.com