Lyon

Lyon (Francie)

Kraj, kde roste nejlepší tekutá réva v Evropě a kde se slunce usmívá po celý rok? Nemusíme jezdit nikam daleko, Lyon, jenž za antických časů slul Lugdunum, se nachází ve Francii, nedaleko hranic se Švýcarskem. Poničen v dobách revolučních, ale také proslavený díky tomu, že se v něm natáčel pravděpodobně první film na světě, ještě v závěru devatenáctého století. Město, které svého času ovládali Burgunďané a narodil se zde i císař Claudius, má dnes zhruba půl milionu obyvatel. Pojďme si proto jedno z nejvýznačnějších francouzských center trochu blíže představit…

Nepříliš daleko je savojská metropole Chambéry nebo také Annecy, museli bychom se ale vydat blíže švýcarským hranicím, potažmo proslulé hoře Mont Blanc. Lyon se pyšní mezinárodním letištěm a čtyřmi tratěmi metra, půjčovnou kol, ve kterémžto oboru je průkopníkem, ale také římským amfiteátrem až pro deset tisíc diváků, pokud milujete antické památky. A co dalšího můžeme navštívit? Především je zde celá řada muzeí, některá se věnují i tkalcovství nebo loutkám, tedy dvěma symbolům Lyonu. Partnerské město Petrohradu nebo Milána se pyšní i románsko-gotickou trojlodní katedrálou svatého Jana Křtitele, která se stavěla prakticky tři století (1165 až 1481). Cestovatele se zájmem o sakrální skvosty jistě upoutá i gotický kostel svatého Bonaventury, dostavěný v roce 1327.

Vršek Fourviére nabízí Kovovou věž (aneb Tour Métallique), což je miniatura na téma Eiffelovy věže. Ve městě na soutoku Rhôny a Saôny, jež je druhou největší francouzskou aglomerací po Paříži a pyšní se zápisem i na seznam UNESCO, okusíte i netradiční kuchyni, která si zakládá na vepřovém. V Lyonu je také velká mešita, kde se snoubí západní slohy a architektura severu Afriky, ale také akvárium du Grand Lyon.

7.11.2022