Svatováclavská koruna bez fronty

Svatováclavská koruna bez fronty

České korunovační klenoty jsou po staletí symbolem české státnosti a hlavním klenotem je Svatováclavská koruna. Do souboru korunovačních klenotů také patří královské žezlo a královské jablko. Originály korunovačních klenotů jsou uloženy v Katedrále sv. Víta na Pražském hradě v tzv Korunní komoře. Originál Svatováclavské koruny bývá vystavována jen výjimečně, a to jen při příležitosti významných státních svátků. Pokud si chcete tento vzácný klenot prohlédnout musíte zpravidla vystát několikahodinovou frontu a koruny se příliš dlouho nezdržíte.

Na důkladné prohlédnutí Svatováclavské koruny ovšem nemusíte čekat několik let. Věrnou repliku Svatováclavské koruny si můžete prohlédnout bez front a bez otravného čekání. Navíc ušetříte za vstupné, protože prohlídka je bezplatná. Takže pokud se vypravíte do centra Prahy, zastavte se v Obecním domě, kde najdete galerii Pražské mincovny. Možná si říkáte, proč právě mincovna vystavuje repliku Svatováclavské koruny? Na odpověď určitě přijdete sami, když se podíváte do své peněženky. Obraz Svatováclavské koruny je totiž jedním ze základních grafických prvků jednokorunové mince ČNB. Koruna je tedy symbolem naší měny a je taky symbolem českého mincovnictví.

Svatováclavskou korunu nechal zhotovit český král Karel IV. v letech 1345 a 1346. Koruna se skládá ze čtyř dílů a je vyrobena z 22 karátového zlata. Svatováclavská koruna je bohatě osázena smaragdy, rubíny, safíry, perlami a dalšími drahými kameny. Díky bohatému zdobení váží koruna 2358 gramů, což bylo pro hlavu panovníka pořádné závaží. Repliku, kterou si můžete prohlédnout v galerii Pražské mincovny, vyrobil zkušený turnovský zlatník Jiří Urban. Výroba samozřejmě probíhala ručně za použití tradičních středověkých postupů. Tradiční není jen zpracování samotného zlata, ale dokonalé jsou i kopie drahých kamenů.

19.9.2018