Pärnu

Parnu (Estonsko)

Jedno z kulturních center malé, ale o to více hrdé země na pomezí staletého německého a ruského kulturního vlivu. Ve zdejších uličkách je naprostý klid, což sem láká hlavně starší pacienty z nedalekého Finska, kteří zde podstupují různé léčebné kúry. Za rok tu projdou lázněmi desítky tisíc hostí. Poláci říkali městu vždy Parnawa a Němci Pernau, takže Pärnu neuvidíte rozhodně na všech mapách. Útulné prázdninové letovisko, které nabídne jak středověkou architekturu, tak i písečné pláže, což je ideální hlavně během letních měsíců. Místní nejdelší pláž je dokonce laureátem prestižní Modré vlajky – co to znamená, jistě nemusíme dlouze rozepisovat. Prostě a jednoduše, zdejší voda je azurová a dokonale čistá!

Dvě století lázeňské historie města na proslulost určitě stačí, místní bahno je léčivé a znají to velmi dobře i na nedalekém ostrově Saaremaa. Bahenní koupele nebo masáže, ale také moderní laserová terapie, v tomto středisku jsou opravdu dobře vybaveni. Nakonec, Pärnu je na břehu Baltu, takže o perfektní ovzduší je opravdu postaráno. Malé čtyřicetitisícové město je památné i díky tomu, že právě zde byl šířen do světa první estonsky psaný tisk. Přitom místní obyvatelstvo se rekrutovalo zejména z řad Němců, Poláků, Rusů a Švédů.

Pärnu nabídne i křižáckou pevnost a sedm století historie, kdy je v pramenech uváděno jako právoplatné město. Hanzovní obchod tu jen kvetl a ve středověku nastal skutečně nebývalý boom pro celou oblast. Ne nadarmo tu Estonci s humorem říkají – tohle je naše letní hlavní město, pochopitelně tedy při vší úctě k Tallinnu. A kdyby jej druhá světová válka hodně neponičila, možná by bylo ještě malebnější, kdo ví? Nevynechejte ale ani další estonskou perlu – Tartu! Když už budete jednou na severu, tak…

21.6.2023