Noordwijk

Noordwijk (Nizozemsko)

Město, které stojí na písku? S trochou nadsázky ano, nějakých čtyřicet kilometrů od Amsterdamu totiž leží Nooordwijk, vyhlášené letovisko pro letní dovolenou. Pláže, kam jen oko nadšeného turisty dohlédne. Jde o třináct kilometrů prostoru, kde se baví celé rodiny. Máte rádi vodní sporty nebo spíš sladké slunění a nicnedělání? Tato lokalita v Jižním Holandsku bude určitě to pravé. Za osm století se totiž malá rybářská vesnička rozšířila do všech stran a dnešní rozlohou patří k významným centrům regionu. Sklenka vína a čerstvá ryba při západu slunce? Jistě, to je romantická večeře právě pro vás!

Do Rotterdamu to není vůbec daleko

Asi padesát kilometrů od Noordwijku je Rotterdam, jenž platí za jeden z největších přístavů světa. Prosperita je tedy zaručena dlouhodobě, a to mimo jiné i proto, že si právě tady postavil obrovskou vilu obchodník Freddy Heineken, jehož příjmení asi není nutné v české kotlině dlouze představovat. Přitom ještě v devatenáctém století šlo ve městečku hlavně o ryby. Žil tu ale například i spisovatel Thomas Mann, Noordwijk je domovem slavného fotbalového kouče Louise van Gaala a mohli bychom pokračovat, za všechny slavné osobnosti ještě například Max Liebermann a Sigmund Freud.

Třináctikilometrová pláž, spoustu tulipánů – opravdu, jsou jich v okolí miliony – a také největší dětské hřiště v Evropě, které je asi dvacet minut jízdy autem od města Linnaeushof, seznamte se! Pokud si chcete připomenout atmosféru druhé světové války (při zachování vší bezpečnosti, samozřejmě), nabízí se Bunker Museum, což je půlkilometrová podzemní síť dvanácti propojených bunkrů, která je přístupná během letních měsíců. Potěší vás ale i cyklostezky a velký maják, který je starý sto let a najdete jej na bulváru královny Vilemíny. A Volendam nebo Amsterdam jsou u cesty!

1.3.2023

Booking.com