Andorra la Vella

Andorra la Vella (Andorra)

Každý ví, že nejmenším státem Evropy je Vatikán. Při návštěvě Říma ho málokdo vynechá, vždyť představuje unikátní studnici historických a křesťanských zajímavostí. S trochou námahy pak jistě dokážeme z hlavy vydolovat i ty další dva evropské mikrostátečky: San Marino a Andorru. Zatímco San Marino stejně jako Vatikán leží na italském území, Andorra se nachází na hranicích mezi Francií a Španělskem, vysoko v horách v kotlině vytvořené před miliony let vyvrásněním pohoří známého jako Pyreneje.  A i přes svou zanedbatelnou rozlohu má tato země co nabídnout.

Pokud si někdy uděláte výlet do severního Španělska (například Barcelony) či jižní Francie, pak zvažte, zda nerozšířit své cestování o jeden region navíc. Andorru projdete během jediného dne, zato se pak budete moci pochlubit, že jste se pohybovali po území knížectví, kde vládnou zároveň dva oficiální panovníci - francouzský prezident a urgellský biskup. Třebaže je Andorra velká pouze 468 čtverečních kilometrů (tedy více než sto šedesátkrát menší než Česká republika, zhruba jako Praha), ze zmíněné trojice nejmenších světových států je stále ještě největší. A to dokonce tak, že je rozdělena do sedmi farností. Hlavním městem je Andorra la Vella s dvaadvaceti tisíci obyvateli, kteří vytvářejí celých osmdesát procent andorrského HDP. V žebříčku hlavních zdrojů příjmů státní kasy jednoznačně vede cestovní ruch.

Ročně do Andorry zamíří až patnáct milionů turistů. Malá zemička za to samozřejmě vděčí především blízkosti dvou jinak turisticky velice atraktivních států, tedy Francie a Španělska, ale stojí za tím i jiné faktory. Andorra totiž náleží k tzv. daňovým rájům – veškerá ekonomika je zatížena pouhou čtyřprocentní daní z přidané hodnoty. Země těží ze členství v celní unie EU (členem Evropské unie však není) a díky tomu sem celá řada Francouzů i Španělů (a samozřejmě turistů) míří za nákupy osvobozenými od daní.

Pokud do Andorry zamíříte v zimě, nezapomeňte si přibalit lyže. Poloha přímo v srdci Pyrenejí nabízí totiž neopakovatelné lyžařské příležitosti.

2.12.2022

Booking.com